Topploppet: Ett lopp med 100 % musik, lust, fest och glädje

Gah, det här får mig verkligen att vilja vara en löpare! Låter det inte härligt?!

Topphälsa ordnar löparfest i Hagaparken den andra oktober och tidningens anda trogen så är det glädjen för rörelse som verkar stå i fokus, inte resultathets…

Min bästa vän har under våren och sommaren börjar löpa och jag är djuuupt,  djupt avundsjuk. Jag vet, det gäller som med allt annat att bara komma igång men bara tanken får det att smak blod i halsen på mig… Kanske en annan dag, just idag är jag nöjd med att jag hann med ett pass Zuuumba innan jobbet.

Nåja, det verkar bli en folkfest för massor av härliga människor. Ni som ska vara med kan väl njuta lite av stämningen för mig med?

5 svar till “Topploppet: Ett lopp med 100 % musik, lust, fest och glädje

  1. Tänk inte på det. Du är en sådan människa som är så pass mycket igång att jag som är yngre inte kan förstå hur du hinner med allt! Zumba är det du gör, och det är precis lika bra som löpning. 🙂

    Själv var jag stor joggingsfantast i svår terräng, men efter en operation är jag inte längre i den fysik jag var i. Kommer långsamt tillbaks men det går aldrig så fort som jag vill. 😉

  2. Hej!
    Läste just det här inläggget och vill bara försöka peppa lite. Jag har själv alltid tyckt att springa är den absolut tråkigaste och jobbigaste motionsformen och jag kunde för mitt liv inte förstå hur folk kunde utsätta sej för något sånt, jag klarade väl att springa 5 km på ren vilja men kul var det inte. Så i våras, efter att ha läst tidningen iForm, så fick jag världens kick. Jag bestämde mej för att se om jag kunde tycka det var kul. Letade upp ett träningsprogram på deras hemsida, och gissa vad: Jag springer 3 gånger i veckan och idag ska jag springa min första mil!!!! Jag är beroende, så testa du med, det kan funka :). Det kommer inte bli något världsrekord i tid idag, men för mej är det en stor vinst, jag har nått mitt mål + att jag faktiskt var tvungen att träna under semestern :).

  3. Håller med. Jag är också djuuuuupt avundsjuk på de som slänger på sig snörskorna och ger sig ut i spåret. Nästa år hoppas jag på att kanske kunna delta i något lopp iaf, springandes/joggandes/lidandes.
    Du är en grym inspiration!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s